I 1953 arrangerte Ringsaker Idrettsforening NM i terrengløp med bravour i Gaupen. Og den startpistolen som smelte av startskuddet for 66 år siden skal brukes lørdag 25.mai når den velorganiserte idrettsforeninga skal feire sitt 100-årsjubileum på Gaupen Bernabeu.
25. mai presis klokka 11.00 går startskuddet for dagen som blir hovedmarkeringen av 100-års jubilanten Ringsaker Idrettsforening. Smellet setter i gang terrengløpet som arrangeres i anledning jubileet.
God lengdehopper
Ringsaker Idrettsforening har ingen fri-idrettsgruppe i dag, men i lange perioder var klubben blant de ledende i området. Det startet med Wilhelm Gramm i 20-årene. Under NM i Oslo i 1926 besatte Gramm andreplassen i sin spesialøvelse – lengdehopp. Han ble også lagets førstemann som fikk æren av å representere Norge i triangelmatchen mellom Norge, Danmark og Sverige samme året. 19. juni 1927 satte han ny lengderekord på Hamar på 7.28.5 hvor alle hopp var over sju meter. Andre aktive før krigen var Kåre Ingberg, Kåre Høgseth, Johs. Krogvig og Håkon Berg, men krigen ble en stor hindring for deres utvikling og konkurransemuligheter.
Leif Hvorup
Men alt året etter at tyskerne ble jaget ut av landet, dukket det opp en kar som mer enn noen annen har gjort Ringsaker Idrettsforening kjent ut over landets grenser. Leif Hvorup var navnet og som ung gutt ble han landslagsmann på 3000 meter. I 1948 ble han norsk mester i terrengløp på Stabæk.
I boka Norsk Friidrettshistorie omtales han som en bakkeklyver av høy klasse og det var hans innsats som dannet grunnlaget for fri-idrettsgruppas oppsving i 50-åra godt administrert av Reidar Berge som hedres med æresløp 25. mai..
Kongepokal
Det kan skrives ei hel bok om den sterke innsatsen på 50-tallet, men vi nøyer oss med noen smakebiter. Under NM i terrengløp i 1953 ble Svein Stubbom Harby nummer tre i seniorklassa. Samme plassering oppnådde Gudbrand Kvarberg i juniorklassa. Den samme Stubbom Harby ble norsk juniormester på 3000 meter, kåret til stevnets bestemann med Kongepokal som ekstra belønning.
Mange sterke navn
Andre sterke navn fra den perioden er Leif Solheim, Arvid Lillemæhlum, John Skappel,
Odd Egeberg, Arvid Johansen, Ottar Fredriksberg, Per Erik Nordby, Trygve
Kindlihagen, Arne Lunde og Gudbrand Kvarberg.
Reider Berge hedres
Ringsaker
Idrettsforening ønsker å benytte jubileumsdagen til å hedre Reidar Berge ved å
kalle terrengløpet for «Reidar Berges æresløp». Reidar har hatt en lederrolle i
klubben i flere tiår og var blant annet primus motor for å arrangere NM i
terrengløp i Gaupen 3. mai 1953. Dette arrangementet ble svært vellykket og
Reidar Berge ble tildelt «Norges Friidrettsforbunds diplom for utmerket
administrativ innsats».
Alle kan delta
Det legges opp til at alle kan delta på løpet som vil ha løyper på 5 og 10 kilometer samt ei kort barne- og familieløype. Påmelding vil kunne gjøres elektronisk i forkant, og i sekretariatet på løpsdagen. Start og mål vil være på Idrettsplassen. Dette blir en ny festdag i mai.
Mange grupper
Mens
Ringsaker Idrettsforening i dag teller ei ski- og ei fotballgruppe, hadde de
etter krigen også håndballgruppe, orienteringsgruppe, skøytegruppe og
sykkelgruppe og visste du at O. J. Rønning i Gaupen produserte en sykkel med
navnet – ja, nettopp Gaupen.
Fotballkamp
En
annen hovedaktivitet blir seriekamp i 4. divisjon mellom erkerivalene Ringsaker
og Moelven. Det er alltid nerve og spenning i disse kampene. Moelven har spilt
i divisjonen i flere år, mens Ringsaker rykket opp på meste spektakulære måte i
fjor.
Aktiviteter
Det
blir mange aktiviteter for barna. Yngres avdeling vil fokusere på hoppetau,
bobleball, stylter og putball-ferdigheter.
Pølsefest
Men alle jubileer har servering. Ringsaker Idrettsforening byr på pølsefest og drikke til alle deler av dagen.
Startpistol: Denne ble funnet hos Reidar Berge etter hans død. Slektningene trodde det var en ordentlig pistol og leverte den til politiet som kunne berolige med at dette var en ufarlig startpistol. Også kulene er gamle.
14 æresmedlemmer
Ringsaker Idrettsforening har 14 æresmedlemmer og tre
nye skal kåres lørdag 25. mai. Leder av Idrettsrådet i Ringsaker, Arnfinn Nes
vil dele ut diplom og blomster til de det gjelder. Så møt opp folkens og gi dem
den hyllest de fortjener.
Ærsmedlemmer:
1929: Rittmester Jørgen Jensen 1929: Kristian Dæhli 1990: Helge Lehne 1991: Arne Ludvigsen 1991: Johannes Krogvig 1991: Per Robert Larsen 1994: Ragnhild Bratberg 2000: Nils Harald Lehne 2000: Leif Hvorup 2000: Svein Stubbom 2006: Nils Rønning 2014: Bjørnar Berge 2014: Joar Høgset 2015: Eva Krogvig 2019: ?
Jubileumsbillett
De som ønsker å delta i feiringen av idrettsforeningas 100-årsjubileum, oppleve stor idrett, mye moro og nyte pølsefesten, får en helt spesiell billett. Ved inngangen får de tildelt RIFS jubileumsbillett i form av en skygge med jubileumslogo og logo fra sponsorene Strand og Byggkjøp Kaare Ødegaard.
Men det er også et nummer på pappskyggen. Det blir trekninger både i pausa og rett før kampslutt. Hovedpremien er selvsagt en Gaupen Henger som har vært en solid samarbeidspartner gjennom en årrekke.
Men det er et viktig krav: Kun de som har skyggen på hodet, tar den av for å kontrollere nummeret når det leses opp, kan vinne.
Så husk det: Skyggen må være på under hele kampen!